Chciałbyś znać angielski. Podchodzisz do nauki kilka razy i za każdym razem rezygnujesz z poczuciem, że i tak nigdy nie dasz rady się nauczyć, że to dla Ciebie zadanie niewykonalne. Dlaczego nie możesz nauczyć się angielskiego? Co Cię blokuje? Jak temu zaradzić? Zapraszam!
Spis streści
Czy nauka angielskiego jest dla każdego?
Każdy może nauczyć się mówić po angielsku. Oczywiście uczymy się inaczej i w różnym tempie, potrzebujemy różnych metod, strategii, sposobów i technik prowadzących nas do celu.
Istnieją różne style uczenia się, różnie przyswajamy i zapamiętujemy informacje. I na przykład:
Nauka angielskiego dla słuchowca
Ktoś kto jest słuchowcem najskuteczniej uczy się poprzez słuchanie i mówienie, najlepiej zapamiętuje rzeczy, które usłyszy. Słuchaj podcastów, wiadomości, oglądaj filmy, rozmawiaj po angielsku jak najwięcej. Ponieważ najlepiej absorbujesz informacje ze słuchu możesz np. nagrać słówka czy zdania, których się aktualnie uczysz i potem odsłuchiwać je jak najczęściej.
Nauka angielskiego dla wzrokowca
Ktoś kto jest wzrokowcem uczy się czytając, rozumie i zapamiętuje wzrokiem. Ucz się metodami wizualnymi. Korzystaj z tabelek, rysunków, kolorów, podkreśleń, map myśli. Wyobrażaj sobie to co chcesz zapamiętać.
Nauka angielskiego dla kinestetyka
ktoś kto jest kinestetykiem uczy się poprzez zaangażowanie ciała, praktyczne doświadczanie. Najlepiej zapamiętasz jeśli powiążesz naukę z ruchem, dotykiem, aktywnością fizyczną.
8 powodów, dlaczego nie możesz nauczyć się angielskiego
- Nie masz kontaktu z językiem. Powtarzasz słówka, robisz ćwiczenia gramatyczne. Zapominasz jednak o kontakcie z żywym naturalnym językiem. Oglądaj angielskie filmy, słuchaj podcastów, czytaj teksty po angielsku, przeglądaj angielskojęzyczne strony internetowe, rozmawiaj z native speakerami, “zanurz” się w autentycznym języku.
- Nie rozmawiasz po angielsku. Myślisz, że najpierw musisz nauczyć się gramatyki, słówek, wymowy i wtedy dopiero zaczniesz mówić. Tak się nie stanie. Żeby pewnie rozmawiać po angielsku musisz ćwiczyć umiejętności mówienia i słuchania od samego początku, korzystać z każdej okazji i ćwiczyć mówienie w praktyce.
- Nie pracujesz systematycznie. Nie masz nawyku regularnej nauki, nie masz planu, znajdujesz wymówki do odkładania uczenia się na później. A sukces wiąże się z dyscypliną – 15 minut dziennie ale codziennie!
- Nie powtarzasz. Uczysz się słówek, wyrażeń, gramatyki bez regularnych powtórek. A żeby je zachować w pamięci konieczne jest ich aktywne używanie. Według teorii krzywej zapominania, stworzonej przez niemieckiego psychologa Hermana Ebbinghausa, bez regularnego utrwalania materiału po 6 dniach od nauczenia się go pamiętamy zaledwie 25%. Istotne jest, żeby regularnie powracać do wcześniej przerobionych rzeczy w różnorodnych ćwiczeniach.
- Wszystko chcesz zrobić samodzielnie. Uważasz, że lekcje z nauczycielem nie są Ci potrzebne i możesz nauczyć się sam/-a oglądając filmiki na YouTube, ucząc się słówek korzystając z aplikacji, czytając artykuły/książki w oryginale, przerabiając samodzielnie gramatykę. Jednak później odkrywasz, że w praktyce nie potrafisz posługiwać się angielskim. Stresujesz się, boisz się odezwać, masz blokadę. Kiedy regularnie pracujesz z nauczycielem ćwiczysz kompetencje mówienia i słuchania od samego początku nauki, i potem rozmowy w realnym życiu są dla Ciebie czymś naturalnym. Nauczyciel pomoże Ci również nabierać pewności siebie i pozbywać się strachu przed mówieniem.
- Nie eliminujesz błędów. Jak każdy uczący się czegoś nowego robisz błędy (to nieodłączna część nauki). Jednak jeśli nie są one korygowane, utrwalają się i potem trudno się ich pozbyć. Ważne, żebyś wiedział/-ła co sprawia Ci trudność, gdzie popełniasz błędy i żeby były one na bieżąco poprawiane.
- Nie weryfikujesz wiedzy. Sprawdź jak możesz w praktyce korzystać z tego czego uczysz się na zajęciach lub samodzielnie. Komunikuj się po angielsku, zobacz jak bardzo przydatne zastosowanie ma Twoja wiedza w realnym życiu. Upewnisz się, że robisz postępy i zmotywujesz do dalszej pracy.
- Pracujesz za mało albo za dużo. Wydaje Ci się, że im dłuższa lista słówek do nauczenia tym lepiej i Twój zasób słów będzie się szybciej powiększał albo myślisz, że uczenie się przez kilka godzin non-stop od czasu do czasu wystarczy aby opanować język. Nieprawda. “Więcej znaczy mniej.” Lepiej jest nauczyć się kilku słów i użyć je w zdaniach, dopasować do własnego kontekstu, poświęcić jednorazowo mniej czasu, za to być bardziej regularnym. Lepiej uczyć się 10-15 minut dziennie (ale codziennie) niż 2 godziny raz w tygodniu. Ćwicz mało, ale często.
Przeczytaj: Jak nauczyć się angielskiego od zera?
Czego nie robić przy nauce angielskiego?
Możesz sprawić, żeby Twoja nauka była bardziej efektywna i przyjemniejsza. Czego nie robić i unikać przy nauce języka angielskiego? Pomyśl jak mogłaby się zmienić gdybyś zastosował się do kilku wskazówek:
- Nie nastawiaj się na szybki rezultat. Zaakceptuj fakt, że nauka języka angielskiego to proces i wymaga czasu i cierpliwości
- Nie tłumacz każdego wyrazu w zdaniu osobno. Zacznij zapamiętywać je w połączeniu z innymi. Uczenie się kolokacji, zwrotów, stałych wyrażeń, idiomów jest konieczne, żeby właściwie rozumieć i być rozumianym (przykład: take = wziąć, brać, take a photo = zrobić zdjęcie, Take your time! Nie spiesz się!).
- Nie pozwól aby nieznajomość jednego słówka zatrzymała Twoją wypowiedź. Naucz się techniki zastępowania nieznanego słowa innym/innymi objaśniając “dookoła” o co Ci chodzi. Nauczysz się mówić płynnie.
- Nie bój się popełniać błędów i nie myśl o swoich możliwych błędach podczas rozmowy po angielsku. Skup się na tym co chcesz przekazać. Zobaczysz, że komunikacja jest możliwa na każdym etapie nauki.
- Nie tłumacz wszystkiego słowo po słowie na język polski. Naucz się techniki “odgadywania” znaczenia słów z kontekstu w którym się pojawiają. Nauczysz się myśleć po angielsku.
- Nie porównuj angielskiego z polskim i akceptuj angielski nie starając się zagłębiać w to dlaczego w polskim jest tak a w angielskim inaczej. Będziesz się wtedy uczyć języka, a nie o języku.
- Nie zakładaj, że możesz wszystkiego nauczyć się samodzielnie. Spróbuj zaufać profesjonaliście 😉
Dlaczego warto spróbować pracy z nauczycielem?
Decydując się na pracę z nauczycielem zyskasz pewność, że Twój proces nauki przebiegnie prawidłowo. Nauczyciel pokaże Ci jak się uczyć, żeby się nauczyć.
- Twoja nauka stanie się bardziej zorganizowana, zaplanowana, z konkretnymi celami i zadaniami, a przez to skuteczna.
- Otrzymasz pomoc w budowaniu i utrzymaniu motywacji do nauki. To zwiększy wytrwałość w dążeniu do celu!
- Otrzymasz wskazówki jakie konkretne metody zastosować aby pasowały do Twojego stylu nauki, co sprawi, że nauka stanie się dla Ciebie łatwiejsza i bardziej efektywna.
- Dostaniesz regularny feedback i aktywne, rozłożone odpowiednio w czasie, angażujące powtórki, przez co pozbędziesz się błędów i lepiej zapamiętasz materiał.
- Dowiesz się jak ćwiczyć pamięć, jakie pomocne techniki zapamiętywania możesz zastosować przy uczeniu się nowego słownictwa, przez co z większym zasobem słów, możesz łatwiej wyrażać swoje myśli po angielsku.
- Pod okiem nauczyciela właściwie rozwiniesz wszystkie potrzebne kompetencje językowe, przez co Twój poziom angielskiego będzie coraz wyższy.
Zajrzyj na: indywidualna nauka angielskiego dla dorosłych i zobaczmy, co razem możemy zdziałać!