Chciałbyś płynnie komunikować się po angielsku, bez stresu i strachu odnajdywać się w sytuacjach wymagających rozmowy w obcym języku – czy to w pracy, czy podczas podróży, czy też kiedy chcesz nawiązywać nowe znajomości. Myślisz jak nauczyć się angielskiego od zera i samodzielnie? Czy to jest w ogóle możliwe? No i jeżeli tak, to jak się do tego zabrać? Kiedy lepiej postawić na samodzielną naukę, a kiedy wybrać pracę z nauczycielem? Masz przed sobą duży wybór możliwości! Zapraszam do artykułu!
Spis streści
- Od czego zacząć naukę angielskiego od zera?
- Kiedy uczyć się angielskiego samodzielnie, a kiedy z nauczycielem?
- Nauka angielskiego od zera – czy to możliwe?
- Jakich błędów unikać przy samodzielnej nauce od podstaw?
- Dlaczego warto próbować samodzielnej nauki angielskiego?
- Dlaczego warto zacząć naukę z nauczycielem?
Od czego zacząć naukę angielskiego od zera?
Musisz wiedzieć, że nauka języka to proces. Zacznij więc od ustalenia co chcesz osiągnąć. Przygotuj się do systematycznej pracy, wyraźnie określ swój cel i trzymaj się planu. Bądź cierpliwy i krok po kroku realizuj swoje postanowienie. W nauce języka ważne jest ćwiczenie wszystkich sprawności językowych.
- Słuchaj podcastów, np. na podcastsinenglish.com, gdzie możesz usłyszeć native speakerów w nagraniach już od poziomu A0. Oglądaj angielskie seriale z napisami, żeby osłuchać się z brzmieniem języka.
- Ucz się słownictwa. Możesz korzystać z darmowych aplikacji do uczenia się słówek, np.Duolingo. Jeśli lubisz quizy językowe, zajrzyj na babadum.com.
- Ćwicz wymowę. Ważne, żeby już od początku zwracać uwagę na poprawne wymawianie słów – pomogą tu słowniki, np. www.diki.pl czy słownik wymowy forvo.com.
- Czytaj po angielsku. Tu z pomocą przychodzą książki specjalnie stworzone dla uczących się angielskiego (tzw. graded readers) z informacją dla jakiego poziomu są przeznaczone i jaki zasób słownictwa zawierają.
- Ćwicz mówienie. Od początku staraj się praktycznie wykorzystywać to czego się nauczyłeś, nie bój się mówić, nie myśl o błędach, jak najczęściej mów po angielsku.
Kiedy uczyć się angielskiego samodzielnie, a kiedy z nauczycielem?
Nauka języka wymaga systematyczności, cierpliwości i dużej samodyscypliny. Jeśli masz z tym problem, możesz nie być zadowolony z wyników i szybko się zniechęcić. Ze wsparciem wykwalifikowanego nauczyciela mającego plan na wspólną naukę łatwiej osiągniesz dobre rezultaty. Decydując się na zajęcia 1:1 z profesjonalnym nauczycielem zyskujesz pewność, że Twoja nauka będzie skuteczna. Taki sposób nauki sprawdzi się jeśli:
- Potrzebujesz planu nauki całkowicie dopasowanego do Ciebie, regularnych zajęć i zadań ze szczegółowymi wskazówkami.
- Potrzebujesz podpowiedzi jakie metody są odpowiednie dla Ciebie, wiedzy jak się uczyć, jak zapamiętywać, jak powtarzać
- Szukasz wsparcia w motywacji do nauki
- Chcesz mieć możliwość omówienia wątpliwości i informacji zwrotnej (ucząc się samodzielnie możesz czegoś nie zrozumieć, możesz nauczyć się czegoś źle, a błędy niepoprawiane od początku zwykle są bardzo trudne do wyeliminowania później).
Nauka angielskiego od zera – czy to możliwe?
Oczywiście! Nauka angielskiego od podstaw jest możliwa w każdym wieku. Sukces zależy od wielu czynników. Między innymi od tego jaki poziom chcesz osiągnąć, czy znasz inne języki obce, czy przebywasz w środowisku gdzie mówi się po angielsku, jak dobry jesteś w nauce języków, ile czasu jesteś w stanie poświęcić na naukę i wreszcie jak mocno jesteś zmotywowany. Odpowiednio pokierowany przez nauczyciela, zaczynając od zera potrzebujesz około 500 godzin nauki żeby osiągnąć płynność w komunikacji (poziom B1).
Jakich błędów unikać przy samodzielnej nauce od podstaw?
Do najczęstszych problemów przy samodzielnej nauce należą:
- Trudność z utrzymaniem motywacji aż do momentu uzyskania satysfakcjonujących wyników. W procesie nauki na pewno pojawią się kryzysy, zwątpienia, brak wiary w siebie, które mogą prowadzić do zniechęcenia i zaprzestania nauki przed osiągnięciem celu. Musisz być na nie przygotowany i wiedzieć jak sobie z nimi poradzisz.
- Utrwalanie własnych błędów. Każdy uczący się popełnia błędy językowe. Nie wiesz co mówisz źle, powtarzasz te same błędne struktury albo wymawiasz źle wyrazy tak często, że dla Ciebie brzmią poprawnie.
- Angielska wymowa i dźwięki, których nie ma w języku polskim. Przykładem tutaj są krótkie i długie samogłoski, jak długie “i” w wyrazie sheep i krótkie “i” w ship czy brzmienie spółgłosek “th” w this, three.
- Brak pomysłu jak się uczyć. Wykonując schematyczne ćwiczenia, ucząc się listy słówek na pamięć nie potrafisz wykorzystywać ich w praktyce.
- Brak dyscypliny, planu, regularności. Lepiej uczyć się 15 minut dziennie niż dwie godziny raz w tygodniu.
Przeczytaj: Dlaczego nie mogę nauczyć się angielskiego?
Dlaczego warto próbować samodzielnej nauki angielskiego?
Zaczynając samodzielnie masz szansę sprawdzić:
- Czy jesteś gotowy na systematyczną pracę dotąd aż osiągniesz swój cel
- Czy potrafisz być wytrwały i cierpliwy – nauka języka to proces i wymaga czasu.
- Jak lubisz się uczyć, co Cię nudzi, co się sprawdza w Twoim przypadku
- Jakie nawyki pomagają Ci w nauce, a jakie przeszkadzają, co Cię rozprasza
- Jak sobie radzisz z różnymi umiejętnościami, co Ci sprawia największą trudność i co należy ćwiczyć więcej – czy jest to wymowa, słuchanie, pisanie itd.
Dlaczego warto zacząć naukę z nauczycielem?
Nauka ze wsparciem zaangażowanego nauczyciela pozwoli uniknąć błędów często popełnianych przy nauce od podstaw. Pomoże wypracować odpowiednie nawyki i metody. Ułatwi zrozumienie na czym polega nauka języka i jak do niej prawidłowo podejść.
Empatyczny, cierpliwy nauczyciel stworzy atmosferę budującą zaufanie i otwartość, co jest niezbędne przy rozwijaniu sprawności najczęściej wskazywanych przez uczniów jako priorytety – mówienia i słuchania. Kreatywny, entuzjastyczny nauczyciel stworzy ciekawe, angażujące lekcje i “zarazi” Cię pasją do angielskiego, co pomoże Ci motywować siebie w nauce. Dobrze przygotowany metodycznie nauczyciel pomoże Ci prawidłowo rozwijać umiejętności językowe (mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie, gramatykę, słownictwo), nauczy Cię jak ćwiczyć, żeby zapamiętywać, pokaże jak pracować efektywnie.
Dzięki wiedzy o tym jaką formę nauki najbardziej lubisz (samodzielnie czy razem z nauczycielem) i jakie metody nauki sprawdzają się dla Ciebie najlepiej, ostatecznie osiągniesz najlepsze efekty. A kiedy nauczysz się angielskiego, otworzą się przed Tobą nowe perspektywy. Pamiętaj, im szybciej zaczniesz tym szybciej dotrzesz do celu. 🙂