Jak zapamiętywać nowe słówka w języku angielskim?

jak zapamiętywać nowe słówka w języku angielskim

Uczenie się słówek to nie to samo co uczenie się faktów. Nie wystarczy przetłumaczyć pojedyncze słowo z angielskiego na polski, żeby wiedzieć jak go naturalnie i poprawnie użyć w różnych zwrotach i kontekstach. Co zatem zrobić, żeby proces nauki nowych słówek był skuteczny? Jak je prawidłowo zrozumieć, zakodować, zachować w pamięci i potem bezbłędnie stosować? Jak zapamiętywać słówka w języku angielskim, aby było szybciej, lepiej i na dłużej? O tym właśnie jest dzisiejszy artykuł.

Dlaczego nauka słówek jest ważna?

Dla wielu osób uczących się angielskiego kluczowe jest rozwijanie umiejętności mówienia, słuchania i pisania. Im większy będzie Twój zasób słów tym pełniej i z większą pewnością siebie będziesz wyrażał/-a swoje myśli po angielsku. Ograniczony zasób słów z kolei negatywnie wpłynie na Twoją zdolność skutecznego komunikowania się z innymi.

Jak nauczyć się słówek po angielsku?

Przy nauce angielskich słówek ważny jest kontekst. Kiedy przeczytasz albo usłyszysz nowe słówko upewnij się, że wiesz:

  1. Co dokładnie oznacza
  2. Jak je napisać
  3. Jak je poprawnie wymówić.
  4. Zapisz zdanie w którym je poznałeś/-łaś.

Pamiętaj, że te same słowa mogą mieć wiele różnych znaczeń. Dlatego ich właściwe zrozumienie zależy od kontekstu, w którym występują. Co możesz zrobić, żeby je łatwiej sobie przyswoić?

Używaj nowego słówka

Świadomie używaj nowo poznanych słów jak najczęściej. Rób ćwiczenia które wymagają stosowania umiejętności produktywnych – mówienia i pisania.

Zapisuj i rysuj

Zapisuj je i powtarzaj na głos, żeby słowo pisane połączyć z jego brzmieniem. Rysuj obrazki – uczenie się metodami wizualnymi ułatwia zapamiętywania poprzez tworzenie skojarzeń między obrazem a znaczeniem słowa.

Używaj w mowie

Zacznij aktywnie wykorzystywać nowe słówka – stosowane w praktyce podczas rozmowy utrwalą się w pamięci.

Buduj zdania

Spróbuj utworzyć własne zdania z nowymi wyrazami. Łatwiej zapamiętasz jeśli zdania będą o Tobie, o Twoim życiu, o osobach, miejscach które znasz. Możesz też układać zdania które Cię rozśmieszą albo będą „dziwne”. Wszystko po to, żeby bardziej utrwaliły się w Twojej pamięci.

Pracuj aktywnie. Aktywna nauka wzmacnia proces zapamiętywania!

Przeczytaj: Jak nauczyć się angielskiego od zera?

Czego unikać przy nauce słówek?

Uczenie się długiej listy pojedynczych słówek nie jest skuteczne. Lepiej ograniczyć ich ilość i uczyć się całych, gotowych wyrażeń, których następnie możesz użyć w ten sam sposób we własnych wypowiedziach. Twój mózg może nie poradzić sobie z efektywnym zapamiętywaniem zbyt dużej liczby słówek naraz.

Przeczytaj: Dlaczego nie mogę nauczyć się angielskiego?

Jak zapamiętywać nowe słówka po angielsku? – FAQ

Kilka najpopularniejszych pytań, które padają zawsze, gdy pojawia się temat zapamiętywania nowych słówek w języku angielskim. Zapraszam do sekcji FAQ!

1. Ilu nowych słówek dziennie się uczyć?

Ucz się ok. 8 słówek dziennie. Przeznacz też koniecznie czas na regularne powtarzanie tych wcześniejszych.

2. Jak przyspieszyć naukę słówek?

Zamiast uczyć się nowych słów w izolacji, ucz się ich w połączeniu z innymi. Ucz się kolokacji, czasowników frazowych, idiomów, gotowych zwrotów.

Naucz się korzystać ze słownika – znajdziesz tam nie tylko polskie tłumaczenie ale też definicję po angielsku, wymowę, przykłady użycia w zdaniach.

Wyłapuj słowa czytając po angielsku, słuchając muzyki, podcastów, oglądając filmy, i przyswajaj je w najczęściej spotykanych użyciach, np. zamiast „depend” naucz się „It depends ON the weather.

Rozwijaj swoje umiejętności receptywne – czytaj teksty, słuchaj. Będzie to stanowiło kontekst i jest konieczne dla właściwego rozumienia poznawanych słów i ich zapamiętywania.

Ćwicz, powtarzaj, odświeżaj wiedzę regularnie. Każda powtórka wzmacnia ślad pamięciowy, co sprawia, że informacje są dłużej dostępne w pamięci długotrwałej. Bez regularnych powtórek wiedza szybko ulatnia się z naszej pamięci.

3. Jak sobie ułatwić zapamiętywanie?

Zwracaj uwagę na to jak nowe słówka użyte są w danym kontekście, kiedy napotykasz je w tekście pisanym czy słuchanym. Twój mózg przypomni sobie cały kontekst kiedy ponownie zetkniesz się z danym słowem.

Ucz się słówek które są dla Ciebie ciekawe i potrzebne. Powiąż je z własnym życiem i z wiedzą, którą już posiadasz tak, żeby to co nowe „spotkało się” z tym co już dobrze znasz.

Skup się na emocjach które dane słowo w Tobie wywołuje. Przypomnij sobie swoje doświadczenia, przywołaj wydarzenia, historie z przeszłości, „użyj” zmysłów – dotknij, zobacz, poczuj zapach i smak.

Znajdź narzędzia do nauki które u Ciebie sprawdzają się najlepiej: aplikacje, np. Quizlet, który pozwala na tworzenie interaktywnych fiszek i naukę poprzez powtarzanie, pisanie, słuchanie i gry; karteczki samoprzylepne z nowo poznanymi słówkami, które możesz przykleić w miejscach w których często przebywasz i za każdym razem patrząc na nie odświeżać słówka i zwroty; techniki ułatwiające zapamiętywanie, np. mnemotechnikę opierającą się na tworzeniu skojarzeń pomiędzy słowami, akronimy, mapy myśli, zagadki, łamigłówki, gry językowe, gry słów.

Scroll to Top