Motywacja – jaką odgrywa rolę, dlaczego mamy z nią problemy, jaki jest na nią sposób? Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego? Jak utrzymać motywację i jak może w tym pomóc nauczyciel? Przeczytaj …
Spis streści
Dlaczego motywacja w nauce angielskiego jest ważna?
Twój sukces zależy od Twojej motywacji. Bez niej nie osiągniesz swoich celów. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego robisz to co robisz? Czy motywują Cię czynniki zewnętrzne? Nagroda, na przykład w postaci lepszej pracy albo kara, na przykład kiedy nie będziesz mógł/mogła studiować za granicą bez odpowiedniego certyfikatu z języka? (motywacja zewnętrzna) Czy masz w sobie wewnętrzną potrzebę, chęć i determinację? (motywacja wewnętrzna) Motywacja wewnętrzna jest długoterminowa i łatwiej ją utrzymać. I chociaż motywacja zewnętrzna jest słabsza, to i jedna i druga przybliża Cię do sukcesu.
Skąd biorą się problemy z motywacją?
Kiedy zaczynasz naukę jesteś pełen/pełna zapału i chęci, czujesz podekscytowanie na myśl o tym co osiągniesz i jak wpłynie to na Twoje życie. Z czasem jednak widzisz, że Twoja motywacja słabnie. Dlaczego tak się dzieje?
- Może czujesz zniechęcenie bo nauka języka nie jest tak łatwa jak myślałeś na początku?
- Może określiłeś/-łaś sobie cel nierealny do osiągnięcia i dlatego czujesz frustrację? Myślisz wtedy, że nauka języka nie jest dla Ciebie i chcesz się poddać za szybko.
- Może brakuje Ci cierpliwości i chciałbyś/-abyś widzieć rezultaty od razu? A nauka wymaga czasu i pracy krok po kroku.
- Może nie wiesz jeszcze jak ważne jest to jak się uczysz? Nie znasz na przykład technik ułatwiających zapamiętywanie i stosujesz nieefektywne metody nauki, które w Twoim przypadku się nie sprawdzają?
Jak samodzielnie zmotywować się do nauki angielskiego?
Kiedy czujesz, że Twój zapał słabnie ….
Motywuj się pozytywnie! Spróbuj pomyśleć o korzyściach, które daje Ci poznawanie nowego języka i co dzięki temu stanie się możliwe w Twoim życiu jak się go nauczysz.
Zmień coś w sposobie nauki. Kiedy robisz to samo i tak samo przez dłuższy czas, Twoje chęci maleją. Zrób coś co urozmaici Twoją naukę: możesz spróbować innej metody nauki słówek, znaleźć nowe strony internetowe do nauki angielskiego lub zacząć korzystać z innego słownika.
Połącz to co lubisz i znasz, to w czym jesteś kompetentny (np. swoje zainteresowania czy wiedzę, którą masz na jakiś temat) z nauką angielskiego. Jak? Szukaj materiałów z Twojej dziedziny i czytaj po angielsku. To kolejny sposób, który napędza Twoją motywację.
Przeczytaj:
- Dlaczego nie mogę nauczyć się angielskiego?
- Jak ułożyć zdanie po angielsku?
- Czy nauka angielskiego od zera jest możliwa?
- Jak zapamiętywać angielskie słówka?
Co może pomóc utrzymać motywację w nauce języka?
Motywacja nie jest stała. Są momenty zwątpienia, czasowe kryzysy. Co może Ci wtedy pomóc?
Świadomość, że takie spadki motywacji są normalne i każdy ich doświadcza.
Fakt, że zainwestowałeś/-łaś już w naukę swój czas i pieniądze. Nie chcesz, żeby koszty te poszły na marne. Szkoda Ci też poświęconego do tej pory czasu.
Ustalenie konkretnych celów z konkretnymi ramami czasowymi do ich realizacji, np. kiedy chcesz się przygotować do egzaminu i masz ograniczenie czasowe. Taka presja czasowa może skutecznie motywować do większej pracy.
Jak praca z nauczycielem może pomóc utrzymać motywację?
Zastanawiałeś/-łaś się kiedyś jaką rolę spełnia nauczyciel w procesie motywacji? Jak może Ci pomóc w motywowaniu siebie?
Zacznijmy od pozytywnych emocji, takich jak ciekawość, zainteresowanie, zaskoczenie, podekscytowanie, radość, kreatywność, i ich wpływu na Twoją uwagę i zaangażowanie. Kiedy robisz coś z uwagą i zaangażowaniem, osiągasz swoje „małe” cele, a Twoje osiągnięcia motywują Cię do dalszej pracy, chcesz poznawać więcej. Stajesz się kreatywny i znowu czujesz pozytywne emocje. Istnieje zależność pomiędzy pozytywnymi emocjami a zdolnością uczenia się i zapamiętywania. A nauczyciel pomaga pracować w cyklu od pozytywnych emocji poprzez uwagę, osiągnięcia, motywację, kreatywność do pozytywnych emocji, i przez to wspiera Cię w podtrzymywaniu Twojej motywacji.
Kolejnym motywatorem, który dostajesz od nauczyciela jest informacja zwrotna (feedback) i docenianie Twojego wysiłku. Możesz zweryfikować swoją wiedzę, zobaczyć postępy, co pomaga zmotywować się do dalszej nauki.
I na koniec powróćmy do pozytywnych emocji i ścisłego związku pomiędzy nimi a motywacją. Praca z nauczycielem w bezpiecznej przestrzeni zachęcającej do nauki bez stresu pomoże Ci uwierzyć we własne możliwości.